02. 11. 2018 Zodpovedné podnikanie

Henkel Slovensko: To, ako bude vyzerať naša planéta, závisí od jednotlivcov

Ako sa môžu stať z vašich detí Šampióni udržateľnosti? Zistite to 13. novembra na Zodpovednom trhovisku a staňte sa tiež ambasádorom tohto projektu.

Šampióni udržateľnosti. Projekt spoločnosti Henkel je zameraný na 3. a 4. ročník základných škôl. Ako učiť hravou formou o šetrení energií? Navštívte stánok Šampiónov udržateľnosti na Zodpovednom trhovisku 13. novembra v Starej tržnici. Niečo málo si o tom však môžete prečítať aj v rozhovore so Zuzanou Kaňuchovou, ktorá vedie firemnú komunikáciu spoločnosti.

Čo váš motivovalo k vytvoreniu tohto projektu?

Inšpirovaní mottom „Ak chceme niečo zmeniť, musíme začať od seba,“ začali zamestnanci Henkel Slovensko školiť deti na základných školách po celom Slovensku. Cieľovou skupinou sú žiaci 3. a 4. ročníkov základných škôl keďže práve na týchto stupňoch environmentálna výchova ako samostatný predmet neexistuje. Téma je jednouchá, naučiť ich správať sa šetrne voči  životnému prostrediu a  byť vzorom súrodencom, rodičom a  okoliu. Projekt Šampióni udržateľnosti v minulom roku vďaka stovke ambasádorov absolvovalo  viac ako 5000 detí na desiatkach slovenských škôl naprieč krajinou. Vďaka tomu sa môže ušetriť ročne až 50 miliónov litrov vody či 2,6 milióna kWh elektriny.

Ako by sa mal tento projekt pretaviť do domácností detí?

Uvedomujeme si, že ak nezmeníme návyky budeme v roku 2050 potrebovať päť planét. Náš projekt prináša do 3. a 4. ročníkov základných škôl vzorovú hodinu, na ktorej sa deti hravou formou učia, ako môžu veľmi jednoducho šetriť vodou, energiami či znížiť množstvo odpadu. Interaktívna hodina, vedená zamestnancami spoločnosti Henkel Slovensko, dáva deťom praktický návod, ako môžu šetriť životné prostredie tým, že:

  • vypínajú vodu, keď ju nepotrebujú (napríklad pri umývaní zubov),
  • zhasnú svetlo vždy, keď odídu z miestnosti,
  • úplne vypnú televízor (nestačí šťuknúť ovládač, pretože vtedy je televízor  v pohotovostnom móde a stále spotrebúva elektrinu),
  • zatvoria chladničku hneď potom, ako z nej vyberú jedlo,
  • použijú namiesto jednorazovej kuchynskej utierky radšej textilnú,
  • používajú uteráky tak, aby neputovali hneď do koša na pranie.

Akým spôsobom je spoločnosť Henkel šampiónom udržateľnosti?

V tomto projekte naši dobrovoľníci musia absolvovať špeciálne školenie. Zároveň do rúk dostávajú všetky podklady pre interaktívnu hodinu, ako napríklad…

Celý článok si môžete prečítať na oficiálnej stránke CEE CSR Summit 2018.

Kto sme

Prepájame firmy, mimovládne organizácie, štátne inštitúcie, komunity a jednotlivcov, aby sme spoločnými silami dosiahli pozitívne zmeny vo vzdelávaní, v zodpovednom podnikaní a v boji proti korupcii a chudobe. V týchto témach sme aj experti.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava

tel.: (421 2) 5710 8111


Instagram