Čo robia mentori a konzultanti?

Budúcnosť INAK prepája skupiny účastníkov od 11 do 15 rokov s konzultantami z praxe, ktorí pochádzajú z biznis prostredia, neziskových organizácií či verejnej správy a prinášajú deťom zážitky z rôznych oblastí, a s mentormi – vysokoškolskými študentami vytrénovanými v práci s mládežou.

S pomocou konzultantov a mentorov pracujú deti v Budúcnosti INAK na svojom vlastnom nápade (mini sociálnom startupe) pre svoje komunity, mesto či školu.

Pozývame vás, aby ste sa aj vy pridali k firmám, podnikateľom, odborníkom a študentom, ktorí sa zúčastňujú na budovaní novej generácie lídrov na Slovensku. Aj vďaka vám, vašim skúsenostiam, ochote a času, možno nájdeme slovenského Elona Muska či ďalšiu Mišku Musilovú.

Zvoľte si formu spolupráce

1

Viem pomôcť a chcem vidieť pokrok skupiny.

Staňte sa konzultantom

Ako konzultant sa pravidelne (raz mesačne počas školského roka) venujete tímom účastníkov a pomáhate im s ich projektom v konkrétnej sfére (marketing, tvorba webu, či finančného plánu). Získate návod a metodiku pre dlhodobú prácu so skupinou a podporu pracovníkov centra.

2

Viem pomôcť zatiaľ jednorazovo.

Inšpirujte príbehom

Stať sa môžete aj hosťujúcim spíkrom, osobou, ktorá sa príležitostne podelí o svoje skúsenosti, príbeh alebo vedomosti online či osobne. Prípadne otvorte dvere svojej firmy či organizácie a inšpirujte deti v rámci výletu mimo centra.

3

Študujem a chcem pracovať s mládežou.

Staňte sa mentorom a praxujte v centre

Vďaka spolupráci s vybranými katedrami Trnavskej univerzity a Univerzity Mateja Bela, môžu študentky a študenti, ktorí by sa raz chceli venovať práci s mládežou, získať uznanú prax či časť predmetu v rámci tréningov a mentoringu v centre.

Čo získate, ak sa zapojíte?

Čo získajú konzultanti a spíkri?

Skvelý pocit

Možnosť pomôcť mladému človeku, ktorý to potrebuje

Zdieľanie know-how

Zmysluplné odovzdávanie skúseností a know-how

Radosť z úspechov

Prežívanie radosti z úspechov a pokroku skupiny (účasť na podujatiach, záverečných prezentáciách)

Prestíž

Prestíž v profesionálnej rovine

Podporu pracovníkov centra

Metodologická a logistická podpora

Čo získajú zapojení mentori?

12 hodín tréningov

S top expertami z inovatívneho vzdelávania

Prax v centre

Zažijete neformálne vzdelávanie v praxi

Odborné vedenie a spätnú väzbu

Pomôžeme vám zlepšovať sa

Skvelý pocit

Možnosť pomôcť mladému človeku, ktorý to potrebuje

Radosť z úspechov

Prežívanie radosti z úspechov a pokroku skupiny (účasť na podujatiach, záverečných prezentáciách)

Ako sa stať mentorom a ako prebieha tréning?

Ak ste študent alebo študentka a rozhodli ste sa pre mentorskú rolu v našom programe, isto vás zaujíma, čo presne je náš mentorský tréning.

V prvej fáze mentorského programu študent vstupuje do 12-hodinového intenzívneho behu vzdelávania. Rozvíja tu svoje vedomosti, zručnosti a postoje v témach:

  • Neformálne vzdelávanie (hlavné princípy, učenie ako také, kompetencia, metódy a techniky)
  • Inkluzívne vzdelávanie v praxi (formálne vnímanie inklúzie a skutočný význam, jej piliere, princípy)
  • Skupinová dynamika (základné pravidlá jej fungovania, charakteristické prvky a faktory)
  • Pozitívny manažment správania a rešpektujúci prístup (cyklus manažmentu správania, konkrétne techniky)

Pre viac informácií si prečítajte tieto tri články. Dozviete sa v nich, ako presne pristupujeme k jednotlivým témam, koľko ľudí väčšinou tréning absolvuje, ktoré univerzity sú zapojené, čo nasleduje po ňom, aj to, aké sú reakcie študentov a študentiek.

Pre mňa bola prax veľká skúsenosť, či už fyzicky alebo potom cez online, a určite by som ju odporučila každému. Naučila ma, ako sa dá ešte lepšie pracovať s deťmi, ako sa im venovať inak, ako ich povzbudiť, podporiť, objaviť v nich niečo nové. Preto som si pri tejto praxi ani nepočítala hodiny.

Miškaštudentka Trnavskej univerzity, ktorá tréning absolvovala v roku 2020

Ďalšie kolo prihlasovania do mentorského programu otvárame v školskom roku 2022/2023. Prihlásiť sa môžete pomocou tohto formulára.

Ako sa stať konzultantom alebo spíkrom?

V Budúcnosti INAK stále hľadáme ľudí so skúsenosťami z oblasti podnikania, IT, sociálnych inovácií a mnohými inými zručnosťami, ktorými sa treba vyzbrojiť pre 21. storočie. Hľadáme ale hlavne ľudí, ktorí sú ochotní svoje skúsenosti na dobrovoľnej báze zdieľať s mladými účastníkmi v centre Budúcnosť INAK.

Ak vás náš program zaujal a chceli by ste sa stať jedným alebo jednou z nich, neváhajte a napíšte nám na buducnostinak@nadaciapontis.sk

Pátrame po pravidelných nadšencoch i zaneprázdnených hrdinoch. Vy si určíte, koľko času a úsilia programu a deťom venujete. Navyše, nebudete na to sami. Dostanete podporu tímu centra Budúcnosti INAK, ktorý vás prevedie celým procesom a poskytne vám komplexné zaškolenie.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.